Avslut och slutredovisning Internship 2026
aug 30 2026

Sommaren börjar gå mot sitt slut och med den även vårt internship hos Pro&Pro. Efter intensiva veckor tillsammans med Pro&Pro teamet och vår kund Permobil har vi nu avslutat våra två uppdrag, presenterat resultaten och lämnat över lösningar som kan leva vidare i verksamheten hos vår uppdragsgivare Permobil. Det känns både roligt och lite vemodigt att sätta punkt för en sommar som gett oss stort ansvar, många nya perspektiv och en betydligt djupare förståelse för vad konsultarbete innebär i praktiken.

Under sommaren har vi tillsammans arbetat med två olika utmaningar – ombalansering av en mixed-model produktionslina och prognostisering av reservdelsförsäljning. Trots att uppdragen skiljer sig åt har arbetssättet varit detsamma: förstå nuläget, identifiera vad som faktiskt driver problemet och omsätta analysen i en lösning som fungerar i praktiken. De sista veckorna har därför handlat mindre om att utforska och mer om att färdigställa, testa och förankra de lösningar som vuxit fram under sommaren.

I projektet kring ombalansering av produktionslinan utvecklade vi ett analys- och simuleringsverktyg för att förstå hur variationen mellan olika stolsmodeller påverkar belastningen i linan. Genom att bryta ner arbetsinnehållet, analysera processtider och testa olika balanseringar kunde vi ta fram ett nytt förslag där arbetsbelastningen fördelas jämnare och den tillgängliga takttiden utnyttjas bättre. Resultatet blev både en konkret linjebalansering med sänkt takttid jämfört med dagsläget och ett verktyg som gör det enklare att analysera variation, simulera olika scenarier och genomföra framtida ombalanseringar.

I prognostiseringsprojektet gick vi vidare från segmentering av reservdelarnas efterfrågemönster till att systematiskt optimera prognosmodellen med försöksplanering. Genom faktoriella designer och CCD kunde vi utvärdera hur olika parametrar påverkade prognosfelet och jämföra lösningarna med RMSE som huvudsakligt mått. Arbetet resulterade i en segmentoptimerad prognosmodell med tydligt förbättrad träffsäkerhet, samtidigt som den tidigare systematiska överprognostiseringen nästintill eliminerats. Detta tillsammans med ett mer strukturerat flöde för hantering av avvikande historik, artikelbyten, utfasningar och kända framtida behov.

En av de största lärdomarna från sommaren har varit att få ta ansvar för hela vägen från problemformulering till färdig lösning. Vi har fått driva analyser, bygga verktyg, göra metodval och presentera rekommendationer direkt för kunden. Det har gett oss en konkret förståelse för konsultrollen – att kombinera analys och teknik med verksamhetsnytta, och att omsätta idéer i lösningar som faktiskt går att använda.

Nu återstår bara att säga tack. Ett stort tack till Pro&Pro och Permobil för förtroendet, till våra handledare och alla vi fått arbeta tillsammans med under sommaren. Vi lämnar Sundsvall med nya erfarenheter, många lärdomar och en känsla av att verkligen ha fått prova på konsultrollen på riktigt. Tack för att ni har följt vår sommar – vi hörs igen!

Jakob Gottfridsson och Jonatan Ståhl

Värdeskapande AI

Utbildning

På kursen får du kunskap om hur du på ett strukturerat och metodiskt sätt använder AI för att skapa värde i din verksamhet.

Framtidens projektledare

Utbildning

Utbildningen är en intensiv projektledarutbildning som ger dig den senaste metodiken från PMI i kombination.

Ledarskap på distans

Utbildning

Utbildningen tar sin utgångspunkt i hur man lyckas med sitt ledarskap där medarbetare finns på distans för att därmed leverera bra resultat.

Aktuella blogginlägg

Traineblogg: Andra Halvåret

Traineblogg: Andra Halvåret

Sedan den förra bloggen har det hänt en hel del. De uppdrag jag nämnde sist är nu i stort sett...

Pin It on Pinterest